Azitro yasaklandı mı

Azitro yasaklandı mı içerimizde sorularınıza cevap vermeye çalışacağız. Sağlık Bakanlığı sinüzit gibi durumlarda kullanılan bu ilacın kuru toz 30 ml kutudaki ilacı 19 kasım 2015 yılında Resmi Gazete’de ilacın yasaklandığını yayınlamıştır. Azitro’daki aktif bileşen, bedendeki belirli bakteri ile mikroorganizmalara karşı çalışan bir antibiyotik olan azitromisindir. Bakteri ile organizmaların neden olduğu enfeksiyona karşı görevi vardır. gastrit, sinüzit, bronşit, kulak enfeksiyonları gibi göğüs, boğaz, burun enfeksiyonları; farenjit, çıban, zührevi hastalıklar ve diğer enfeksiyonların tedavisinde de etkilidir.

Azitromisine alerjiniz bulunuyorsa bu ilaç önerilmemektedir. İlaçtan önce magnezyum ve ya amino asit içeren tabletler alınırsa ilacın etki alanı azalır. Bir antasit ile birlikte kullanılacaksa bu ilaçların alınması arasında 1-2 saat geçmelidir. Bu ilacın kullanımı ile ilgilenmeyiniz çünkü artık piyasada satışı yoktur.

Azitro yasaklandı mı?

Sağlık Bakanlığı sinüzit gibi durumlarda kullanılan bu ilacın kuru toz 30 ml kutudaki ilacı 19 kasım 2015 yılında Resmi Gazete’de ilacın yasaklandığını yayınlamıştır. Böbrek ve ya karaciğer fonksiyonu bozukluğunuz var ise doktorunuza söyleyiniz çünkü bu ilaç bu durumda kullanıma uygun olmaz. İlacın sizi iyileştireceğini düşünseniz dahi doktorunuzun önerdiği miktarda almaya devam etmelisiniz çünkü enfeksiyon bedenden tamamen temizlenmezse geri dönebilir.

Grip ve nezle gibi viral enfeksiyonu tedavi etmez. Size ishal verebilir. Bu ilacı kullanırken şiddetli kanlı ishaliniz olursa hemen doktorunuza başvurmalısınız. Hamilelik ve doğum sırasında kullanmanız tavsiye edilmez zaten bu ilaç artık piyasada satış durumunda değildir.

Kaynak: https://www.enabizbilgi.com/azitro-yasaklandi-mi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir