Cipro neden yasaklandı

Cipro neden yasaklandı yazımız ile detaylara ulaşabilirsiniz. Cipro film kaplı ilacı tabletler içinde mevcuttur. Film kaplı her tablet 500 mg aktif Cipro ilacının siprofloksasin maddesinden içerir. Cipro’nun bu siprofloksasin aktif maddesi olan içerik florokinolonlar adı altında antibiyotik gruplarına aittir.Bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonu tedavi eden ve enfeksiyonu bitiren oldukça güçlü ilaçtır.

Cipro ilacı, florokinolon sınıf antibiyoti kullananlar hastalarda atardamar, mitral yetersizlik gibi gelişme ve büyüme olasılığının 2,4 kat artış gösterdiği bilinir. Araştırma kapsamında florokinolon sınıf antibiyotik amoksisilin grubu ile karşılaştırıldığında en çok yüksek risklerin hastanın en son 30 günlük ilaç kullanma süresinde saptandığı belirtildi. Bu ilaç antibiyotik üzerinde çok işe yaramaktadır ancak öncelikle toplululuk içerisinde bulunan enfeksiyonlar olmak üzere birçok incelemede gerçekten çok gerekli değildir. Amaçsız durduk yere reçete edilmesi yanlış davranıştır ve antibiyotik direncine, ciddi kalp problemlerine sebep olabilir.

Amerika Birleşik Devleti Gıda ve İlaç İdaresi bu ilacın yan etkilerini bilgilendirme sistemi verisinin yanında ekstra Amerika Birleşik Devleti özel sağlık sigortası şikayetleri bölümünde bahsedildiği veri tabanınında kullanıldığı araştırmalarda insanların ilacın yan etkilerinden 30 gün öncesinde florokinolon sınıf antibiyotik kullanıcılarının, geriye dönülen sürede 31 ve 60 gün ya da 61 ve 365 gün zaman diliminde florokinolona maruz kalan hastalar olarak olasılıkların olduğu belirtildi. Antibiyotik ilaçların doktor kontrolü dışında kullanılması doğru değildir. Hastaların doktor kontrolü ile bu tür ilaçları kullanması önerilir.

Kaynak: https://www.enabizbilgi.com/cipro-neden-yasaklandi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir