Varis Çorabı nedir – reçetesiz alınır mı

Varis çorabı varisin önlenmesinde etkili olduğuna dair kesin bir kanıt yoktur. Varis çorapları, aile öyküsü olanlar gibi varis geliştirme riski taşıyan kişilerde önleyici bir önlem olarak kullanılabilir. Varis çorabı giymek de varisli damarlarla ilişkili rahatsızlık ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

Varis çorabı çoğu eczanede reçetesiz satılmaktadır. Bununla birlikte, Varis çoraplarını kullanmadan önce size uygun olduklarından ve doğru kullandığınızdan emin olmak için bir doktora veya başka bir sağlık uzmanına danışmanız sizin için uygun olur. Lateks alerjiniz varsa veya Varis çorapları giyerek kötüleşebilecek bir cilt rahatsızlığınız varsa kullanılmamalıdır.

Semptomlara olumlu etkisi vardır. Varis çorabı kullanan hastaların şikayetleri hafifler. Kullanılacak varis çorabının tipi, uzunluğu ve kompresyon kuvveti hekim tarafından belirlenmelidir. Arteriyel yetmezliği olan hastalarda kompresyon çorapları kullanılmamalıdır. Arteriyel yetmezlik, atardamarların dokulara yeterince kan sağlayamaması durumudur. Bu dokunun ölümüne yol açabilir. Varis çorabı bu hastalarda doku ölümüne neden olabilmektedir.

Arter yetmezliği olan hastalar varis çorabı kullanmadan önce mutlaka bir hekime danışmalıdır. Varis çorabı gündüz giyilmeli ve gece çıkarılmalıdır. Varis çorabı çok sıkı ise kızarıklık, kaşıntı ve kızarıklık gibi cilt sorunlarına neden olabilir. Varis çorabı çok gevşek olursa istenilen etkiyi göstermez ve rahatsızlığınız giderilemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir